Ogród społeczny „Serce Rośnie” w Sejnach

Pierwsze wschody 🙂

Ogród „Serce rośnie” w Sejnach jako jeden z trzech w całej Polsce zakwalifikował się do udziału w Konkursie „Ogród do zjedzenia”! Dziękujemy za kolejny pakiet wspaniałych nasionek i narzędzi.

Trzymajcie za nas kciuki 🙂

Fotorelacja z pierwszego dnia prac w Ogrodzie Społecznym „Serce Rośnie” przy ul. Wileńskiej w Sejnach w dniu 27.04.2017

17952588_809822842499564_674856872949650637_n

18056098_809822769166238_3289137907741519768_o

„Serce rośnie” – pierwszy ogród społeczny w Sejnach

 

Ogród społeczny „Serce rośnie” stanie się pełnym wrażeń miejscem dla dzieci na Podlasiu. Mali ogrodnicy zamarzyli sobie, aby w ogrodzie znalazło się dużo warzyw i hamaki. Pierwsze prace zaplanowane są na 25 kwietnia. Start: o godzinie 15 przy ulicy Wileńskiej w Sejnach.

Dziś teren pod ogród nie zachęca do zatrzymania się na odpoczynek. Wszystko zmieni się dzięki dzieciom i młodzieży. To właśnie oni zapragnęli upiększyć skwer o kolorowe rośliny a także o małą architekturę. Ogród powstanie w centrum miasta u zbiegu ulic Wileńskiej i 11 Listopada. Lokalizacja ogrodu w centrum zapewni dostęp do niego wszystkim mieszkańcom Sejn, a jest to bardzo ważne, ponieważ określenie „społeczny” dotyczy otwartości na wspólne tworzenie, utrzymanie zieleni i miejsca tętniącego serdecznością. „Miejsce, którego oficjalnymi gospodarzami będą dzieci i młodzież,  otwarte będzie dla wszystkich mieszkańców Sejn pragnących wspólnie i przyjemnie spędzać  czas  podczas plenerowych warsztatów, rodzinnych pikników oraz innych działań kulturalno- społecznych” – mówi Justyna Kulikowska, Prezes Stowarzyszenia Origo i liderka ogrodu społecznego „Serce rośnie”.

Do terenu pod ogród społeczny „Serce rośnie” przylega Konsulat Republiki Litewskiej i Dom Litewski. W niedalekiej odległości znajduje się również budynek Miasta Sejny, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszenie Origo. Projekt ogrodu społecznego, który najlepiej wpisywałby się w przestrzeń Sejn przygotował architekt, Grzegorz Fragstein-Niemsdorff„Wizualizacja została wykonana zgodnie z sugestiami przyszłych opiekunów ogrodu. Można również część użytkową z roślinami przenieść na centrum placu. Jest tam lepsze nasłonecznienie dla roślin jadalnych. Proponuję wizualnie oddzielić przestrzeń ogrodową od parkingu, a od strony ulicy (na skarpie) za żywopłotem posadzić rośliny okrywowe (np. bluszcz, irga, trzmielina)”. Końcowy efekt ogrodu społecznego będzie zależał od społeczności Sejn. Ważne jest, aby mieszkańcy mogli sami decydować o przestrzeni w swoim mieście. „W dniu otwarcia Stowarzyszenie Origo zaplanowało plenerowe warsztaty na temat historii ogrodów, powieszenie budki lęgowej dla ptaków,  dawną podwórkową zabawę w sekrety (widoczki) oraz pokaz wielkich baniek mydlanych” – zaprasza Justyna Kulikowska.

Pierwszy ogród społeczny w województwie podlaskim powstaje w ramach akcji „Nasz Ogród Społeczny”, której inicjatorem i opiekunem jest Green Cross Poland. Realizowany przez organizację pionierski ogólnopolski program grantów wspiera mieszkańców we wspólnym tworzeniu ogrodów, warzywników i zielonych rabat.

„Cieszymy się, że do kampanii dołączyły Sejny, miasto otwarte na inicjatywy obywatelskie. Mieszkańcy tego miasta udowadniają, że ożywianie przestrzeni miejskich i nadawanie im nowych funkcji, oprócz większego zaangażowania się w sprawy swojej „małej ojczyzny”, buduje również dialog z Władzami Miasta” – dodaje Donata Kałużna, dyrektor operacyjny Green Cross Poland.

Kampania pomaga rozwijać kompetencje społeczne, takie jak współpraca w grupie, wzrost poczucia odpowiedzialności, zaufania i zaangażowania wśród lokalnej społeczności. Dodatkowo na portalu http://www.naszogrodspoleczny.pl każdy zainteresowany może zapoznać się z praktyczną bazą wiedzy o miejskim ogrodnictwie i planowaniu przestrzeni.

„Życie w mieście, wśród spalin i ciągłego hałasu, bez dostępu do zieleni byłoby niezwykle uciążliwe. Rośliny w mieście pełnią funkcję ozdobną – taka była pierwotna przyczyna ich uprawy na terenach miejskich – ale to tylko jedna z licznych korzyści, które daje ludziom ich sąsiedztwo. Gdy dodamy do tego tereny wodne, parki, miejskie pasieki, zielone dachy i ściany oraz inteligentne systemy oszczędzania energii i zarządzania wodą deszczową – miejskie życie zacznie przypominać raj. A co najważniejsze: by do tego doprowadzić nie trzeba kończyć żadnych dodatkowych studiów – wystarczy trochę wyobraźni, otwartości i kreatywności. Każdy dziś może zostać inżynierem zielonego miasta” – mówi Grzegorz Młynarski, socjolog, Sociopolis Pracownia Miejskich Transformacji.

W ramach kampanii programu „Nasz ogród społeczny” powstało blisko dwadzieścia ogrodów na terenie całej Polski. Wszystkie tego rodzaju inicjatywy są przedstawiane na stronie internetowej kampanii Green Cross Poland.

 

”Akcji „Nasz ogród społeczny” partnerujemy od samego początku, dostarczając nasiona oraz cebulki kwiatowe do powstających ogrodów. Idea tej kampanii łączy się z działalnością naszej firmy, wpływając na rozwój ogrodnictwa w polskich miastach i pełniąc funkcję edukacyjną w zakresie uprawy kwiatów, warzyw i ziół” –  mówi Joanna Legutko, Członek Zarządu firmy W. Legutko.

Więcej informacji na:

www.facebook.com/naszogrodspoleczny

www.naszogrodspoleczny.pl

***

Honorowy patronat nad programem objęli: Minister Środowiska oraz Minister Infrastruktury i Rozwoju.

Partnerami kampanii są: Sociopolis.pl (www.sociopolis.pl), Kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr (www.wkb.com.pl), Fortum (www.fortum.pl), Instytut Badań Przestrzeni Publicznej (www.ibpp.pl), Instytut Best Place (www.bestplaceinstytut.org), portal Zmieńmy.to (www.zmienmy.to), W. Legutko

Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne (www.legutko.com.pl), architekt Grzegorz Fragstein-Niemsdorff, Kancelaria GFP_Legal (www.gfplegal.pl)

Radę Ekspertów stanowią:

prof. Mirosław Duchowski – dyrektor, Instytut Badań Przestrzeni Publicznej;

Grzegorz Fragstein-Niemsdorff – architekt krajobrazu, pracownia projektowa FN-project;

prof. Anna Giza-Poleszczuk – prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej UW;

dr inż. Krzysztof Herman – Katedra Sztuki Krajobrazu, SGGW;

prof. Andrzej Mizgajski – Prezes Zarządu Green Cross Poland;

Grzegorz Młynarski – socjolog, badacz, Sociopolis;

mec. Maciej Szambelańczyk – doradca, Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr.

***

 

Kontakt dla mediów:

Natalia Grygiel, Koordynator projektów, Green Cross Poland

tel. kom. 506 451 201, email: n.grygiel@greencrosspoland.org

 

INFORMACJE DODATKOWE

Green Cross Poland swoją działalność w Polsce rozpoczął w lutym 2010 roku, realizując od tego czasu liczne projekty, których celem jest wypracowywanie nowych rozwiązań na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Tworzy platformę dialogu pomiędzy biznesem, administracją, organizacjami pozarządowymi, ośrodkami naukowymi oraz mieszkańcami. Do najbardziej znanych projektów organizacji należy ogólnopolska kampania „Nasz ogród społeczny”, aplikacja mobilna na smartphony „Live Green” oraz e-learning w zakresie OZE przeznaczony dla pracowników gmin – „Green Communities”.

Warsztaty strategiczne, debaty wysokiego szczebla, współpraca z polskimi i zagranicznymi partnerami, to tylko niektóre z działań podejmowanych przez GCPL w zakresie rozwoju przestrzeni miejskich i ochrony środowiska.  Organizacja aktywnie uczestniczy w społecznych konsultacjach aktów prawnych i międzynarodowych strategii.

Oficjalna strona internetowa: www.greencrosspoland.org

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s