Sejny kochają RECYKLING!

Sejny jako jedna z ponad stu miejscowości w całej Polsce wzięła w tym roku udział w VII ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Ekowalentynki- czyli kochamy recykling!” To już trzecia edycja tego wydarzenia prowadzona przez Stowarzyszenie ORIGO.

W Dzień Zakochanych – 14 lutego 2017 (wtorek)  zaprosiliśmy mieszkańców Sejn i okolic do Świetlicy Środowiskowej w Sejnach (dawna poczekalnia PKS), ul. Parkowa 5. Najliczniejszą grupę uczestników stanowiły dzieci wraz z babciami i dziadkami oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Dobrzańskiego w Sejnach. Łącznie udało się zebrać 3 duże kartony zużytych baterii i elektrośmieci (ZSEE). Koordynatorki akcji Justyna Kulikowska i Paulina Błuszko rozdały blisko 400 lizaków-serduszek! 

Sprawdź już dziś, czy nie masz w domu zbędnych akumulatorków i baterii. Dostarczając je do pojemników w Świetlicy Środowiskowej w Sejnach możesz mieć pewność, że zostaną poddane recyklingowi, a tym samym nie zaszkodzą środowisku naturalnemu.

Tak jak w poprzednich edycjach partnerami „EkoWalentynek” są: REMONDIS Electrorecycling, Electro-SystemOrganizacja Odzysku SEiE i ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A. – firmy, dzięki którym każdego roku wzrasta w Polsce poziom odzysku i recyklingu baterii oraz elektroodpadów.

W 2016 roku w Polsce sprzedano na rynku (wstępne dane) 600 mln sztuk baterii – czyli ok. 12.500 tys. ton. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska miała obowiązek zebrać selektywnie 45% baterii z rynku – czyli ok. 5625 ton. Cel został osiągnięty! Szacuje się, że w roku 2017 sprzedaż baterii w Polsce wzrośnie, a razem z nią zwiększy się obowiązkowy poziom zbiórki zużytych baterii do ok. 6000 ton.

W ramach akcji „EkoWalentynki” od zeszłego roku zbieramy również elektroodpady. W 2015 roku wprowadzono na rynek 526 tys. ton nowego sprzętu i zebrano zgodnie z planami 199 tys. ton ZSEE. Szacuje się, że ilości wprowadzanego na rynek nowego sprzętu rosną średnio o 5% rocznie, czyli w 2017 roku sprzedanych zostanie około 580 tys. ton nowych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Obowiązkowy poziom zbiórki wynosi 40% (liczonej od średniej sprzedaży z trzech poprzednich lat), więc w tym roku Polska musi zebrać około 210 tys. ton zużytych pralek, lodówek, komputerów i innych elektrogratów. Trzeba pamiętać, że nowa ustawa o ZSEE wprowadza podwyższone obowiązki zbierania i przetwarzania, które osiągną w 2021 roku poziom 65% masy wprowadzonego na rynek sprzętu!

W Polsce w ostatnich latach przeszkodą w zwiększaniu poziomu zbiórki i recyklingu ZSEE była szara strefa – w ubiegłych latach plagą było rozbieranie elektroodpadów w punkach skupu złomu, bez jakichkolwiek standardów jakościowych, co skutkowało zanieczyszczaniem środowiska. Obecnie największy problem stanowi wyrzucanie elektroodpadów i baterii razem z innymi odpadami komunalnymi. Dlatego tak ważna jest powszechna, ciągła i skuteczna edukacja ekologiczna!

Dlaczego nie wolno wyrzucać zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego łącznie z innymi odpadami?

  • Elektroodpady są źródłem cennych surowców, które można ponownie wykorzystać, oszczędzając jednocześnie naturalne zasoby naszej Ziemi.
  • Zużyty sprzęt może zawierać substancje (np.: ołów, kadm, chrom, brom, rtęć, freon), które są niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska!
  • Za wyrzucenie urządzenia w miejscu do tego nieprzeznaczonym grożą nam wysokie kary pieniężne – do 5000 zł!

Rodzaje substancji niebezpiecznych w wybranych rodzajach sprzętu:

Rodzaj zużytego sprzętu Rodzaj substancji niebezpiecznych

zawartych w sprzęcie

Zagrożenie dla ludzi i środowiska
Monitory, telewizory Arsen, ołów, kadm, chrom, rtęć Substancje te posiadają silne właściwości trujące, mutagenne i rakotwórcze
Lodówki Freony Główny czynnik odpowiedzialny za powstanie dziury ozonowej
Świetlówki Rtęć i luminofory Rtęć powoduje zaburzenia słuchu, wzroku, mowy, koordynacji ruchowej
Komputery Związki bromu Powodują schorzenia układu rozrodczego i nerwowego

Pamiętaj! Każdy z nas dzięki właściwemu postępowaniu ze zużytymi bateriami i ZSEE zapobiega

szkodliwym skutkom dla środowiska naturalnego oraz dla zdrowia ludzi i zwierząt.

BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY!

„EkoWalentynki” organizowane są dzięki pomocy i zaangażowaniu firm,

które są liderami recyklingu elektroodpadów i baterii w Polsce i Europie:

REMONDIS Electrorecycling, Electro-System Organizacja Odzysku SEiE,

ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Dziękujemy Partnerom akcji za pomoc w organizacji zbiórki i recyklingu zużytych baterii i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego !

Pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem EkoWalentynek jestekolog i  podróżnik

Dominik Dobrowolski

www.cycling-recycling.eu

Dominik Dobrowolski.

Kontakt: dominik@cycling-recycling.eu, tel. 697 092 978

cycling-recycling.eu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s