Młodzieżowa Rada Miasta Sejny w Kownie

Tekst i zdjęcia: Emilia Gryguć

21 września 2015 Młodzieżowa Rada Miasta Sejny spotkała się z kowieńskimi samorządowcami w ramach projektu Stowarzyszenia Origo „Warsztaty protokołu dyplomatycznego” sfinansowanego przez sponsora- IDS-BUD S.A. z Warszawy. 

Celem wyjazdu było nawiązanie kontaktów z rejonem kowieńskim i rozmowy o wspólnych projektach dofinansowanych z funduszy europejskich. W spotkaniu, oprócz młodych radnych, wziął udział Burmistrz Miasta Sejny – Arkadiusz Nowalski, Dyrektor Ośrodka Kultury w Sejnach – Barbara Miszkiel, przedstawiciele Stowarzyszenia Origo, przedstawiciele augustowskich stowarzyszeń młodzieżowych oraz lokalne media.

W Kownie delegację przyjął Simonas Kairys – zastępca burmistrza miasta Kowno oraz Mantas Jurgutis – radny Kowna, zajmujący się sprawami młodzieży. Samorządowcy przedstawili gościom sytuację młodych ludzi w Kownie oraz wyrazili chęć współpracy z Sejnami. Dokładnych szczegółów jeszcze nie ustalono, wiadomo jednak, że do działań chce przyłączyć się Suwalski Park Naukowo-Technologiczny, którego przedstawiciel również wziął udział w spotkaniu. Tego typu projekty transgraniczne są dla Sejn szansą na rozwój. Zadłużenie miasta nie pozawala na duże inwestycje, a współpraca m.in. z Kownem jest okazją do pozyskania funduszy unijnych.

Po rozmowach o międzynarodowej współpracy delegacja wraz z polskim przewodnikiem zwiedziła Kowno. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zobaczyć budynek dawnej Kowieńskiej Szkoły Powiatowej, gdzie w latach 1819-1823 pracował i mieszkał Adam Mickiewicz, Bazylikę Archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w której znajdują się relikwie św. Jana Pawła II czy pospacerować wzdłuż Niemna.  Sejnianie odwiedzili również kowieński Ośrodek Kultury i dowiedzieli się o tym, w jaki sposób funkcjonuje placówka.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s